Kara Ekmek Dizisi

reklam alanı

kara-ekmek-dizisi
ATV Ekranlarında “yine çok konuşulacak bir dizi” sloganıyla başlayan ve  geniş kitleler tarafından izlenen Kara Ekmek bu günkü konumuz.  Sizde Kara Ekmek Dizisi 'ni en az bir defa izlemiş yada ekranlardayken gözünüz çarpmıştır.  Mutlaka çoğunluğa uymuş bir ruh hali ile izlemiş etkilenmiş, hüzünlemişte olabilirsiniz. Oysa emin olun gerçekte durum sizin bildiğinizden daha farklı. Günümüzde insanlar nedense amatörlüğü fark edemiyor. Yada kalitesiz bir senaryoyu.  Veya tüm dizilerde ortak olarak işlenen keşmekeş ve kargaşayı anlayamıyor. Farkında olmadan oturup izlemeye başlıyor ve hipnoza girmişçesine izlediği diziyle bir müddet sonra bütünleşiyor.  Biz  şimdi çoğunluğun göremediği detaylara inmeden önce Kara Ekmek Dizisi oyuncu kadrosunu sizlere tanıtalım;

Kara Ekmek Dizisi Oyuncu Kadrosu

Özlem Yılmaz (Asiye) -> Ailenin en büyüğü. Mine ve Ayşe'nin ablası rolünde.
Engin Hepileri (Taylan) -> Çetin'in dayısı rolünde
Altan Erkekli (Salim) -> Asiye'nin babası rolünde
Başak Daşman (Hale) -> Taylan'ın eşi rolünde
Elif Can Ongurlar (Mine) -> Asiye'nin kardeşi rolünde
Hale Akınlı (Kadriye) -> Asiye'nin babası olan Salim'in annesi rolünde
Gönen Bozbey (Semra) -> Taylan'ın annesi, Çetin'in ise anneannesi rolünde
Berkay Tulumbacılar (Berkant) -> Asiye'nin eski sevgilisi rolünde
Ahmet Levendoğlu (Ahmet) -> Çetin'in dedesi rolünde
Ushan Çakır (Çetin) -> Ahmet ve Semra çiftinin tek torunları rolünde
Gülçin Santırcıoğlu (Pervin) -> Kızların üvey annesi rolünde
Anıl İlter (Ali) -> Mine'nin eski sevgilisi rolünde

Diğer oyuncularsa Nehir Kekeç, Engin Ege Çıray,Eren Balkan, Güzin Usta, Bülent Onur,Ali Barışık, Müge Uyar ve Şefika Ümit Tolun.

Kara Ekmek Dizisi’nin Yapımcısı Limon Film. Yönetmenliği  Taner Akvardar tarafından yapılan dizinin senaryosunu ise  Yelda Eroğlu ve Gül Abus Semerci yazmış.  Bu dizide diğerlerinde olduğu gibi aynı şeyleri görüyorsunuz. Öncelikle dizinin tamamına tam anlamıyla bir sevgisizlik ve bencillik hakim. Kızına karşı son derece acımasız ve zorba bir baba. Üvey anneler acımasız olmak zorundaymış imajını yine burada tekrarlayan bir üvey anne ve çözümü sevgilisinde arayan, hırs dolu bir kız. Şimdi diyebilirsiniz ki sevgisizlik nerede?.  Dizinin her yerinde. Dizinin hangi seviyesinde sevgi varki?.  

Elbette yok. Baba'da yok, üvey annede yok Asiye karakterinin sevgilisi olan Ali'de yok.  Öyle ya karakteri olan, haysiyetli ve onurlu bir insan hamile bıraktığı kızı yüzüstü bırakırmı?. Elbette bırakmaz.  Peki sadece para için yada kariyer için adam öldürülürmü?. Namus davası yada vatan davası değil daha fazla kariyer elde etmek, daha fazla para kazanmak için bir başka insanın öldürülmesi normal olabilirmi?. Bütün bunlar ve daha fazlası, aldatma, kirli ve gizli ilişkiler, sahte sevgi ve gülücükler, acımasızlık üzerine kurulu materyalist bir dünya görüşü konumuz olan Kara Ekmek dizisinde var. Fakat dikkat edilirse bu ve benzeri olaylar sadece Kara Ekmek değil bütün dizilerde var ve hayatın içinde olağan, normal şeylermiş gibi diziler yoluyla sürekli telkin edilerek toplum hayatına enjekte ediliyor.

Neticede nemi oluyor?. Sonuç ortada. Şöyle etrafınıza, çevrenize ve bütün dünyaya bir bakın. Dizileşmiş hayatları göreceksiniz. Bu hayatlar farkında olmadan izledikleri dizileri hayatlarına yansıttılar, oradan aldıklarını normal kabul edip yaşamaya başladılar. Neticede bütün dünyada sevgisizlik, aldatma, ahlâksızlık, sahtekârlık, iki yüzlülük, acımasızlık, kalitesizlik tüm dünyada zirve yaptı. 

İstenen buydu. Başarı elde edildi. İzlediğiniz dizilerin tamamında aldatma, acımasızlık, sevgisizlik, materyalist dünya görüşü, hırs, ölesiye tutku, menfaatleri uğruna öz anne – babasını, öz kardeşini, öz çocuklarını harcayan karaktersiz karakterler, gerçek hayattaki toplumların üzerine kabuk gibi bağlandı.
 

Kendi halinde sessiz sakin yaşayan bir ailenin evini ziyaret edin mutlaka bu dizilerden bir yada bir kaçının nefes dahi alınmadan izlendiklerini, adeta müdavimi olduklarını, dizideki olayları, yaşam şeklini normal ve olası şeyler olarak kabul ettiklerini görürsünüz. Kısaca dizilere hakim olan mutlak kalitesizlik dünyaya kalitesizlik olarak yansıdı ve hayata kalitesizlikler gelmesine vesile oldu.  Konumuz olan Kara Ekmek dizisininde elbette bunda payı var. Oyunculuk ve rol yapmadaki amatörlüğü, olaylar arasında bağlantı sağlama becerisini, müzik ve görsel efektler konusundaki başarısızlıkları saymıyoruz bile.

 

Updated: 26 Ağustos 2017 — 01:58

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi Eleştiri © 2016 Frontier Theme